W tym roku minęło 105 lat od momentu, gdy po raz pierwszy zastosowano napęd 4×4. Prekursorem tych działań był praprzodek współczesnego Mercedesa – Dernburg-Wagen.

Pierwszym samochodem, który zastosował napęd na cztery koła był pojazd wyprodukowany przez Daimler-Motoren-Gesellschaft(DMG) o nazwie Dernburg-Wagen. Model ten został zaprezentowany w 1907 roku. Samochód posiadał prześwit w postaci 32 centymetrów, a napędzany był przy pomocy silnika o pojemności 6,8 litra, który w ówczesnych czasach dostarczał 35 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna do jakiej był w stanie rozpędzić się Dernburg-Wagen wynosiła 40 km/h.

Ponad sto lat temu pomysł ten spotkał się ze sporym zainteresowaniem wschodzącego rynku motoryzacyjnego. Pamiętajmy, że nie budowano wtedy asfaltowych dróg, a podróż na przestrzeni kilku kilometrów z pewnością nie wliczała się do najbardziej komfortowych rzeczy. Zauważalne zmiany w pokonywaniu dróg z autem wyposażonym w napęd na cztery koła można było zauważyć zwłaszcza zimą. Według danych Mercedesa napęd 4×4 był o 25% wydajniejszy niż ówczesny napęd na jedną oś.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w News. Dnia 11 października 2012