Jeszcze do niedawna alkomatów używali w zasadzie tylko policjanci. Dzisiaj często kierowcy są na tyle świadomi, że samodzielnie badają swoją trzeźwość przed ruszeniem w drogę. Dlaczego posiadanie alkomatu na użytek prywatny to dobry pomysł? Kiedy może zajść konieczność zbadania siebie samego alkomatem?

Niewyczuwalna nietrzeźwość

Pozornie wydaje się, że zawsze czujemy gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Czy jednak na pewno? Jak się okazuje, czasami ludzie są pewni swojej trzeźwości, natomiast w wyniku pomiaru okazuje się, że byli w dużym błędzie. Recz w tym, iż z czasem alkohol we krwi przestaje dawać widoczne na pierwszy rzut oka objawy. Nie upośledza ruchów, ani nie zmienia świadomości. Niestety nawet przy niewielkim stężeniu opóźnia on jednak czas reakcji, co w kontekście prowadzenia pojazdu jest kwestią kluczową.

sklep-alkomat.pl

Kiedy warto wykorzystać alkomat?

Oczywiście, jeśli w niedawnym czasie nie spożywaliśmy alkoholu, używanie alkomatu jest zbędne. Jeśli jednak planujemy podróż, a dzień wcześniej byliśmy na zakrapianej imprezie, istnieje ryzyko, że alkohol wciąż utrzymuje się we krwi, a tym samym także w wydychanym powietrzu. Czasami alkohol może być wykrywany nawet po 24 godzinach od zakończenia spożywania. Oczywiście czas jest zależny do ilości alkoholu oraz od każdego człowieka indywidualnie. Na metabolizm etanolu wpływają przede wszystkim waga i wzrost, jednak czasami nawet na ich podstawie nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy będzie się już trzeźwym. Niektóre badania wskazują, że czas trzeźwienia jest zależny nie tylko od ilości, ale również od rodzaju spożytego alkoholu.

Czy wynik pomiaru jest wiarygodny?

Niektórzy kierowcy nie kupują alkomatów tylko i wyłącznie przez brak zaufania do wskazywanych przez nie pomiarów. Rzeczywiście niektóre z urządzeń do pomiaru trzeźwości są niewiarygodne. Jeżeli jednak zakupimy atestowany sprzęt wysokiej jakości, możemy być pewni, że wskazany wynik jest prawdziwy. Jednak gdzie dostać takie urządzenie i jak odróżnić dobry alkomat od kiepskiego?

Przede wszystkim nie należy kupować alkomatów w przypadkowych sklepach. Obecnie urządzenia nazywane alkomatami sprzedawane są nawet w supermarketach, jednak większość z nich śmiało można byłoby nazwać zabawkami. Często wskazują one nieco inny wynik przy każdym pomiarze, a po kilkunastu pomiarach ulegają całkowitemu rozregulowaniu. Dobre alkomaty oferuje np. sklep  http://sklep-alkomat.pl, specjalizujący się w handlu tego rodzaju urządzeniami. Należy jednak pamiętać, że nawet w ofercie tak profesjonalnego sklepu znajdziemy mniej i bardziej dokładne alkomaty o zróżnicowanej trwałości.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Bez kategorii. Dnia 18 września 2019