Każdy Mercedes klasy A nie spotkał się z sukcesem sprzedaży, jakiego się po nim spodziewano. Prawdopodobnie dzieje się tak, gdyż ciężko określić docelową grupę klientów, która miała zostać nabywcami Mercedesów klasy A.

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu przeznaczonego do miasta, prawdopodobnie wybór padnie na małolitrażowy, niewielki rozmiarami pojazd. Jeżeli dużo podróżujemy, nasz wybór prawdopodobnie padnie na coś z silnikiem Diesla. Natomiast jeżeli zależy nam na przestrzeni bagażowej lub mamy sporą rodzinę – wybierzemy auto kombi albo minivana. Nie da się tych wszystkich cech połączyć i stworzyć auta uniwersalnego.

Prawdopodobnie nie wiedzieli o tym konstruktorzy Mercedesa projektując model W169. Mimo wszystko auto nie jest pozbawione zalet. Jednym z głównych atutów Mercedesa jest przestrzeń. Przeniesienie układu napędu pod auto sprawiło, że wewnątrz udało się wygospodarować wystarczającą przestrzeń, której brakowało w poprzedniej generacji tego modelu. Dodatkowo auto charakteryzuje spora pojemność bagażnika, która w zależności od konfiguracji wynosi od 435. do 1485. litrów. Pamiętajmy, że długość samochodu wynosi nieco ponad 3,8 metra.

Liczby te pozwalają określić auto mianem kompaktowego. Oznacza to, że możemy go wpasować w segment samochodowy C. Niestety pomimo pozornie solidnie wykonanych elementów wnętrza, które o klasę przewyższają poprzednika auto nie najlepiej sprawdza się w eksploatacji. Plastiki stosunkowo szybko zaczynają trzeszczeć, awariom zaczyna ulegać również wadliwa elektryka. Problemy z kluczykami, zamkami w drzwiach, licznymi czujnikami czy alternatorem doskonale znane są każdemu posiadaczowi wspomnianego modelu. Problemem jest również cena części zamiennych. Co prawda zamienników jest dużo, ale w często w Mercedesie klasy A psują się drogie części jak np. sprężarki klimatyzacji.

Zaletą Mercedesa W169 jest bogaty wybór spośród dostępnych wersji silnikowych. Podczas zakupu auta możemy przebierać spośród 10. jednostek napędowych z czego sześć jest napędzanych benzyną, a cztery olejem napędowym. Największą popularnością wśród kierowców cieszy się benzynowy silnik o pojemności 1,7 litra. Stanowi on kompromis pomiędzy osiągami (przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 11,5 sekundy) oraz spalaniem, które kształtuje się na poziomie 6,6 litra w cyklu mieszanym. Co prawda nie są to rewelacyjne wyniki, ale dla osób szukających auta uniwersalnego powinny być wystarczalne.

Podsumowanie

Dla kogo zatem jest Mercedes W169? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Niekiedy można odnieść wrażenie, że auto zostało wypuszczone jedynie po to, by zatrzeć plamę po swoim starszym bracie. Czy mu się to uda? O to trzeba pytać właścicieli modelu W169, którzy korzystają z niego w codziennej eksploatacji. Na rynku wtórnym w dobrym stanie można nabyć za około 35 tys. złotych. Z pewnością znajdzie się wiele osób, które zdecyduje się na zakup Mercedesa W169 jednak w tej półce cenowej warto nad tym wyborem solidnie się zastanowić.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Klasa A, Mercedes. Dnia 11 października 2012