Zakończone niedawno Targi Motoryzacyjne w Paryżu obfitowały w wiele ciekawych premier. Wśród nich znalazł się Mercedes B 200 z napędem na gaz ziemny.

W porównaniu z tradycyjną wersją Mercedesa B 200, model zasilany gazem charakteryzuje o 16% mniejsza emisja CO2. Konstruktorzy Mercedesa przy projektowaniu tego modelu po raz pierwszy w klasie B wykorzystali technologię Energy Space. Umożliwia ona zamontowanie jednego dużego i dwóch mniejszych zbiorników z gazem ziemnym o łącznej pojemności 125 litrów bez utraty ilości miejsca we wnętrzu pojazdu.

Według danych producenta zużycie gazu ziemnego w modelu B 200 będzie wynosiło 4,2 kg/100 km, a emisja CO2 – 115 g/km. Oznacza to, że koszty paliwa będą o niemal połowę niższe niż w przypadku tradycyjnych wersji napędowych. Wielu kierowców z pewnością ucieszy się na fakt, iż Mercedes B 200 zachowa wszelkie właściwości jezdne. Prędkość maksymalna modelu napędzanego gazem wynosi 200 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km zajmuje 9,1 sekundy.

Układ napędowy został stworzony zgodnie z koncepcją monovalent+. Oznacza to, że samochód jest zasilany niemal wyłącznie gazem. Co prawda w samochodzie został zamontowany 12-litrowy zbiornik na paliwo, ale zostaje on wykorzystywany jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdy zabraknie gazu ziemnego. Według Mercedesa zasięg modelu B 200 przy pełnych zbiornikach gazu wynosi 500 kilometrów. Z wartych uwagi informacji należy dodać również, że samochód spełnia rygorystyczne normy spalin Euro6, które dopadną rynek motoryzacyjny już w 2014 roku.

Samochód został oficjalnie zaprezentowany podczas Targów Motoryzacyjnych w Paryżu. Od modelu napędzanego olejem napędowym bądź benzyną niewiele go różni. Delikatnym zmianom uległ jedynie przód pojazdu – dołożono światła wykonane w technologii LED oraz zmodyfikowano przedni zderzak. Samochód trafi do sprzedaży w 2013 roku. Auto będzie dostępne z manualną oraz ze zautomatyzowaną dwusprzęgłową skrzynią biegów 7G-DCT.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Baza wiedzy. Dnia 11 października 2012