Mercedes-Benz SLS AMG jest wyjątkowy na każdy sposób. Unikalny wygląd oraz piekielnie mocne osiągi stawiają go na równi z najpotężniejszymi samochodami świata. Co sprawia, że ten samochód wzbudza dreszcz emocji nawet u przechodniów?

Zacznijmy od tego, że Mercedes-Benz SLS AMG nie jest pierwszym tego typu pojazdem w swoim gatunku. Otóż model ten posiada poprzednika, który został wyprodukowany przeszło pół wieku temu. Mowa tu o modelu 300 SL „Gullwing”, który do dnia dzisiejszego uważany jest za bezapelacyjną legendę motoryzacji. Mercedes-Benz SLS AMG to jej unowocześniona wersja, która podobnie jak swój poprzednik ma ogromne szanse, aby zostać klasykiem.

Pierwsze spojrzenie na Mercedesa SLS AMG sprawia, że trudno wystrzec się porównań do starszego brata. W oczy natychmiastowo rzucają się charakterystycznie otwierane do góry drzwi oraz przedłużony przód pojazdu. Z kolejnych nawiązań trudno nie wymienić niemal identycznego grilla jak w modelu 300 SL „Gullwing” oraz bocznych wlotów powietrza. Podobieństw można szukać jedynie w wyglądzie obu samochodów, gdyż osiągami dzielą je lata świetlne.

Pod maską modelu SLS AMG pracuje potężny silnik AMG V8 o pojemności 6,2 litra i mocy 570 KM. Przekłada się to na moment obrotowy w postaci 620 Nm. Moc przekazywana w sposób charakterystyczny dla Mercedesa czyli wyłącznie na tylni napęd. Umożliwia to siedmiobiegowa, dwusprzęgłowa skrzynia biegów, która pozwala na pracę w czterech trybach – sportowym, supersportowym, ręcznym oraz automatycznym. Na dodatkową uwagę zasługuje również ręcznie sterowany elektroniczny system stabilizacji toru jazdy powszechnie znany jako układ ESP, który można ustawić w trybie normalnym, sportowym, albo po prostu go wyłączyć.

Osiągi to najmocniejsza strona Mercedesa. Samochód rozpędza się od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,8 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi aż 317 km/h. Średnie zużycie paliwa podane przez producenta to 13,2 litra na 100 kilometrów. W celu zapewnienia stabilności pojazdu po przekroczeniu prędkości 120 km/h z pokrywy bagażnika automatycznie wysuwany jest spoiler.

Również wnętrze Mercedesa to gwarancja najwyższego komfortu. Kabina pasażerska została wykończona przy użyciu najwyższej jakości materiałów – skóry, aluminium oraz włókna węglowego. Sportowe fotele zintegrowane z zagłówkami umożliwiają stabilną pozycję kierowcy oraz odpowiednie wyczucie pojazdu podczas jazdy. Za kierownicą znajdują się łopatki, które umożliwiają przerzucanie biegów w trybie ręcznym.

Podsumowanie

Mercedes-Benz SLS AMG to idealne połączenie osiągów z atrakcyjnym wyglądem. Auto charakterem nawiązuje do swojego poprzednika – Mercedesa 300 SL „Gullwing” i podobnie jak model produkowany przeszło 50 lat temu ma ogromne szanse, aby zostać klasykiem. Niestety za tak precyzyjnie wykonany samochód trzeba dość drogo zapłacić. Cena modelu SLS AMG to około 890 tysięcy złotych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Mercedes-Benz SLS AMG , 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Klasa G. Dnia 16 października 2012