Mercedes E W212 to samochód osobowy klasy średniej-wyższej w nadwoziu typu sedan, kombi bądź coupe produkowany od 2009 roku.

Najnowszy Mercedes klasy E znacznie różni się w porównaniu do swoich poprzedników. W przypadku najnowszej generacji mamy do czynienia z ostrzejszymi liniami nadwozia, wyraźnie skierowaną na dół atrapą chłodnicy co według wielu wyraźnie odmładza samo auto, jak i całą klasę E. Oprócz wyglądu zewnętrznego Mercedes – do czego powinniśmy być przyzwyczajeni zachwyca także wnętrzem.

Pomimo wszechobecnej elektryki wnętrze Mercedesa W212 jest nadzwyczaj praktyczne. Od razu czuć to, że rozmieszczenie przycisków zostało starannie przemyślane. Na dodatkową uwagę zasługuje odmiana AMG, która dodatkowo posiada manetki do zmiany biegów przy kierownicy oraz świetnie wyglądające pedały wykonane ze szczotkowej stali. Automatyczna skrzynia biegów jest w stanie redukować biegi nie po kolei (czyli np. z szóstki na trójkę) co jest jej ogromnym atutem.

Z pewnością najczęściej wybieraną jednostką napędową w Mercedesie E W212 będzie silnik 350 CDI, który generuje 231 KM mocy. Zachowuje on kulturę typową dla silników benzynowych oraz dysponuje naprawdę przyzwoitymi osiągami. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 7,1 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 245 km/h.

Najmocniejszą (lecz według niektórych najsłabszą) stroną Mercedesów jest tradycyjnie lista gadżetów oraz elektryka. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system Attention Assist, który można znaleźć już w seryjnym wyposażeniu. System ten odpowiedzialny jest za rozpoznawanie poziomu zmęczenia kierowcy, poprzez sugerowanie postojów w trakcie jazdy. Bardzo pozytywnie wypada również pakiet pasa ruchu monitorujący obszar dookoła auta, a w przypadku niezamierzonej lub niesygnalizowanej zmiany pasa automatycznie wyśle sygnał w postaci wibracji na kierownicy o niebezpiecznym manewrze. Nie sposób pominąć również aktywnego tempomatu, który w Mercedesie W212 nazwany jest jako Distronic Plus. W przeciwieństwie do zwykłego tempomatu w momencie zbliżenia się do poprzedzającego samochodu nasz samochód dohamuje, a następnie automatycznie dostosuje prędkość do obowiązujących warunków.

Podsumowanie

Nowa klasa E to niemal doskonały samochód. Odmłodzona stylistyka sprawia, że w samochodzie korzystnie nie będą wyglądali wyłącznie podstarzali panowie przez co odnajdą się w nim zarówno młodzi, jak i podstarzali kierowcy. Auto daje prawdziwą przyjemność prowadzenia oraz wyznacza nowe poziomy luksusu. Barierą z pewnością jest cena, dlatego dla wielu kierowców nowa klasa E pozostanie zaledwie w sferze marzeń.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Mercedes W212, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Klasa E, Mercedes. Dnia 22 maja 2013